Kształt ciążowego brzucha – czy faktycznie coś oznacza? Czy kształt brzucha w ciąży świadczy o płci dziecka?

Ciąża i dziecko

Jednym z najbardziej charakterystycznych i jednoznacznych objawów ciąży jest rosnący brzuch, który wraz z rozwojem płodu i stopniowym powiększaniem trzonu macicy, staje się coraz bardziej wydatny. Według ludowych przesądów kształt brzucha może wskazać, czy ciężarna spodziewa się chłopca, czy dziewczynki. Czy ten przesąd ma jakiekolwiek naukowe uzasadnienie?

Brzuch w ciąży - kiedy zaczyna być widoczny? 

Nie od razu po zajściu w ciążę u przyszłej mamy pojawi się brzuch, który wskazuje na jej odmienny stan. Zazwyczaj zaczyna być widoczny na przełomie I i II trymestru ciąży, ale nie stanowi to reguły.

O kształcie, wielkości czy położeniu brzucha w czasie ciąży decyduje wiele czynników, takich jak: budowa ciała, położenie macicy czy przyrost wagi na kolejnych etapach ciąży. Ważne jest także, czy mamy do czynienia z ciążą pojedynczą czy mnogą.

Zwykle od 20 tygodnia ciąży brzuch przyszłej mamy wyraźnie się powiększa i to w dużo szybszym tempie niż wcześniej. Jego kształt również ulega pewnym zmianom. U szczupłych kobiet brzuch ciążowy jest bardziej wydatny, ponieważ mają mniej tkanki tłuszczowej. Panie z nadwagą lub otyłością mogą przez wiele tygodni mieć niepowiększony.

Wielkość brzucha zależy też od diety stosowanej przez przyszłe matki. Błędne jest twierdzenie, że w czasie ciąży trzeba jeść za dwoje. Lepiej mówić, że dla dwojga. Dieta powinna być dobrze zbilansowana, urozmaicona, pełna witamin i mikroelementów. Zdecydowanie szybciej brzuch ciążowy będzie widoczny u mam, które ulegają ciążowym zachciankom, jak i u tych, które rodzą już kolejne dzieci. U pierworódek ciąża przez długi czas może pozostać niewidoczna.

Nie jest też tak, że duży brzuch zawsze oznacza duże dziecko lub ciążę mnogą. W niewielkim może rozwijać się całkiem duży noworodek.

Kształt brzucha w ciąży – jak się zmienia i rośnie brzuch w ciąży?

Na początku ciąży ledwo zarysowany, a na koniec  ciąży wielkości piłki lekarskiej – ciążowy brzuszek zmienia się wielokrotnie w czasie oczekiwania na poród. Od czego zależy kształt brzucha w ciąży? W ciąży zmienia się ciało kobiety, a więc i brzuch może przybrać odmienny kształt.

Brzuch może być okrągły jak piłka, rozlany na boki, albo spiczasty. Na przestrzeni miesięcy przybiera różne, niekiedy nietypowe, kształty, a wszystko to z powodu ułożenia dziecka.

W dzisiejszych czasach płeć dziecka rozpoznaje lekarz podczas badania USG, kiedy jest już taka możliwość, ale kiedyś właśnie za pomocą kształtu brzucha przewidywano, czy kobieta oczekuje chłopca czy dziewczynkę.

Czy kształt brzucha ciążowego ma wpływ na płeć dziecka?

Zwykło się mówić, że jeśli przyszła mama ma spiczasty brzuch, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że rośnie w nim chłopak. Analogicznie, przy rozlanym na boki przewidywano, że kobieta oczekuje dziewczynki.

Czy istnieją jakiekolwiek naukowe dowody, pozwalające na poparcie tezy o wpływie kształtu brzucha na płeć dziecka? Niestety nie, to tylko przesądy.

O kształcie brzucha w czasie ciąży decydują:

  • predyspozycje genetyczne,

  • ułożenie i siła mięśni brzucha,

  • waga kobiety w ciąży i przed nią,

  • położenie płodu w macicy.

Zdarza się, że dziecko ułoży się w poprzek ciała, przez co brzuch jest bardziej rozłożony na boki – owalny i jakby rozlany. Natomiast może być i tak, że płód umiejscowi się wzdłuż ciała kobiety, co spowoduje wypychanie brzucha do przodu, przez co jego kształt stanie się bardziej spiczasty. Kiedy dziecko znajduje się w pozycji embrionalnej, zwinięte w kulkę, ciążowy brzuch będzie symetrycznie okrągły. Nie można zatem na tej podstawie wróżyć płci dziecka.

Powiązanie pomiędzy płcią nienarodzonego dziecka a kształtem brzucha ciężarnej po prostu nie istnieje. To tylko kolejny ciążowy mit. 

Kiedy może niepokoić wygląd brzucha przyszłej mamy? Dziwny kształt brzucha w ciąży

Kształt brzucha ciężarnej jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety i zależy w dużej mierze o tego, jak silne mięśnie brzucha ma przyszła matka czy jaki jest wiek ciąży. Może być większy, twardszy, bardziej lub mniej okrągły, ale zdarza się, że właśnie kształt daje powody do niepokoju. Kiedy warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem w takiej kwestii?

Jeśli w kolejnych tygodniach ciąży brzuch kobiety właściwie nie rośnie lub powiększa się nieznacznie, powinno to wzbudzić niepokój, ponieważ może świadczyć m.in. o małej ilości wód płodowych (małowodziu). Kiedy ilość płynu owodniowego jest za mała, grozi to niedorozwojem płodu i poronieniem.

Z drugiej jednak strony brzuch może być niewspółmiernie duży względem tygodnia ciąży, co analogicznie będzie oznaczać, że płynu owodniowego w worku owodniowym jest zbyt dużo i wystąpiło wielowodzie. Dochodzi do tego np. w wyniku problemów zdrowotnych występujących po stronie kobiety, w tym cukrzycy ciążowej, jak i z wad rozwojowych płodu.

Jeśli ciężarną cokolwiek niepokoi, łącznie z kształtem czy wielkością brzucha, powinna zwrócić się z takim pytaniem do lekarza prowadzącego. Natomiast na temat płci dziecka powinien wypowiadać się jedynie ginekolog po wykonaniu szczegółowych badań USG. Może się oczywiście zdarzyć i tak, że uczynna ciocia czy babcia rzeczywiście dobrze przewidzi płeć dziecka, posiłkując się wyglądem brzucha matki, ale będzie to jedynie uśmiech losu, a nie reguła.

Artykuły powiązane

Ciąża i dziecko

Rak piersi w ciąży

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu. 

Artykuły polecane dla Ciebie